KÖPEK DOĞUMU HAKKINDA ÖNEMLİ BİLGİLER

kopek dogumu

Doğum Sandığı :

Anne doğumda, sancı ile hareket edeceğinden, yavru gelirken, daha önce doğan yavrulara zarar verebilir. Dönerken üzerine yatabilir. Bu bakımdan 1,5 m x 1,5 metrelik bir platformun üzerine, şapka gibi girip çıkan , yerden yaklaşık 15 cm yüksekliğinde bir koruma yaptırmalısınız. Yavrular yürümeye ve sandığı terk etmeye başladıklarında , bu şapkayı çıkarmalısınız. Çünkü yavrular anneye  dönüş yolunu bulmakta zorlanacaklardır

Doğum :

Bir dişinin doğum zamanı çiftleşmeden sonraki 60 – 63. günler arasındadır. Doğumdan bir gün önce dişi mama yemez. Bu durumda her an doğumun başlayacağı göz önüne alınarak, hazır beklenilmeli, kulübede su eksik edilmemelidir. Doğumda dişi plazantayı kendi yırtacak ve yavrunun göbek bağını kesecektir. Bazen dişi , plazantayı yırtmadan başında bekleyebilir. Bu durum, yavrunun risk altında olduğu anlamına gelebilir veya dişinin ilk doğumudur. Bu durumda, sizler plazantayı yırtmada yardımcı olmalısınız. Bu bakımdan doğum esnasında steril bir makas yanınızda bulunmalıdır. Plzanta yırtıldıktan sonra , yavru ses çıkarmalı ve hareket etmelidir. Eğer yavru hareketsizse, yavruyu avucunuza alıp, sırtını sıvazlamalı ve solunum yolunun açılmasına yardım etmelisiniz. Bazen dişi, yavrunun kafasını ısırarak, yavrunun acıdan dolayı nefes almasını sağlayacaktır.

Doğumun sona ermesi saatler sürebilir, 12-16 ve hatta 24 saati bulan doğumlar olabilir. Doğumun uzaması yavruların ölü doğma riskini de arttıracaktır. Doğumun bittiğine inandığınızda, bir sancı iğnesi yapıp, herhangi bir yavru daha olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Ölü doğan yavru varsa, annenin yanından farkettirmeden uzaklaştırmalısınız.

Yavruların bulunduğu ortam ne sıcak ve ne de soğuk olmalıdır. Bunu yavruların yatış biçiminden anlayabilirsiniz. Eğer yavrular birbirlerinden uzak yatıyorlarsa, ortam sıcaktır. Koyun koyuna yatıyorlarsa, ortam sıcaktır. Bu konuda size infrared ışık veren bir ampul yardımcı olabilir.

Anne emzirme döneminde normal miktarından daha fazla yemelidir. Yavrular 1 ay anne sütü almalılar, daha sonra yavaş yavaş kuru mamaya geçilmelidir. Yavruların sindirim sistemleri daha gelişmediğinden, doğumdan 4 hafta sonra az miktarda sulandırılmış çiğ kıyma ( ilk seferinde her bir yavru içim 1 çay kaşığı kadar ) verilmeli ( ilk gün bir kez, sonraki 2 gün günde 2 kez, daha sonraki günler günde 3 kez ) verilmeli, 1 hafta sonra bu kıymanın üzerine Starter adını verdiğimiz küçük taneli mama ilave edilmeli ( yine ilk gün az miktarda 1 çay kaşığı kadar ) sonraki günler miktar arttırılmalı ve  7. Hafta sadece üzerine su ilave edilmiş starter mama verilmeli ( günde 300 gr ) , 8. Hafta ise Puppy mamaya geçilmeli ve günde 300 gr. mama verilmelidir. Puppy mama verirken, mama 5 dakika önce su ile ıslatılmalı, yumuşaması sağlanmalı ve yavruya verilmelidir.   

Yavrular üç haftalık olduğunda iç parazit yapılmalı ve 1 hafta sonra tekrar edilmelidir. 8. hafta sonunda yavrulara karma aşı yapılmalı, sonraki haftalarda 2. karma aşı, sonraki haftalarda ise korona ve boğmaca ile laym aşısı yapılmalıdır. Bu konuda mutlaka veterinerinize danışmalısınız.

 

 

Dalgıç davaları için sayısız ilaç var. Reçeteleri işleyecek çoklu yasal internet eczanesi vardır. Her sıkıntı için sayısız ilaç var. Aşağıda "Vigrande" ile yaklaşık önemli savunma önerileri bulunmaktadır. Viagra gibi telafileri aldığınızda "" yaklaşık hatırlamanız gerekir. Başka soruya gidiyoruz "". Erektil disfonksiyonun kendisi mutlaka mezar olmamasına rağmen, bazen diğer temel sağlık koşullarının erken ciddi uyarı işaretlerinden biridir. Herkese sorun ve herhangi bir ilacın yan etkileri olduğunu cevaplayacaktır. İyi bir itibar kaynağı ile, bu çare için geçerli bir reçete ile iyi düşünülmüş online eczaneye itilebilecek tasarruflar elde edersiniz.

Go to top